czwartek, 24 kwietnia 2014

Wypustka – tutorial

Zgodnie z zapowiedzią, dziś chciałabym opisać sposób, w jaki samodzielnie szyję ozdobne wypustki. W ostatnim wpisie, tego rodzaju wypustka posłużyła mi do ozdobienia poszewek na poduszki.Do wykonania wypustki będziemy potrzebować: tkaniny, z której chcemy ją wykonać oraz bawełnianego sznurka o odpowiedniej szerokości (w zależności od tego jak grubą wypustkę chcemy otrzymać, ja wykorzystuję sznurek o średnicy 0,5 cm). Najlepiej jeśli sznurek będzie w kolorze białym, dzięki czemu unikniemy ryzyka zafarbowania tkaniny podczas prania gotowych wyrobów ozdobionych wypustką.Rozpoczynamy od wycięcia z tkaniny, z której chcemy wykonać wypustkę pasków o szerokości 3 cm (przy wykorzystaniu sznurka o średnicy 0,5 cm). Przy cieńszym sznurku szerokość powinna być mniejsza a przy grubszym analogicznie większa.Długość pasków zależy od tego ile wypustki potrzebujemy np. do ozdobienia poszewki na poduszkę o wymiarach 40 x 40 cm będziemy potrzebować około 170 cm wypustki (4 x 40 cm + 10 cm zapasu na ładne wszycie końcówek wypustki w poszewkę).
Oczywiście nie oznacza to, że koniecznie musimy mieć jeden pasek materiału o długości 170 cm, gdyż może to być trudne do osiągnięcia. Paski materiału łączymy ze sobą zszywając je po skosie. W tym celu końce pasków muszą zostać przycięte skośnie pod kątem 45 stopni, a następnie zeszyte tak, aby zachować ciągłość paska.
Szwy złączeń rozprasowujemy i przycinamy wyrównując do brzegów paska (zdjęcie zrobiłam jeszcze przed wyrównaniem brzegów).

Tak przygotowany pasek tkaniny składamy wzdłuż na pół i w zgięciu układamy bawełniany sznurek.Teraz możemy przystąpić do szycia. Do szycia wypustki idealna jest stopka do wszywania zamków. Szyjemy prowadząc stopkę tuż przy brzegu zawiniętego w pasek tkaniny sznurka tak, aby tkanina przylegała do niego idealnie.Gotowa wypustka wygląda następująco:I to w zasadzie już wszystko. Teraz możemy ozdabiać własnoręcznie uszyte poszewki, narzuty i inne „dzieła” wypustkami w dowolnych kolorach i wzorach. 

Polecam :)

9 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny tutek :) Ja również w ten sposób robię wypustki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. rewelacja! sama bym nie wpadła, chętnie skorzystam z tego pomysłu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tutek rewelacyjny, na pewno skorzystam. Nie wiem jakim cudem go przeoczyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super tutek muszę go koniecznie wypróbować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze zachęcam do działania. Prosta robota a satysfakcja gwarantowana ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny tutorial, nigdy bym sama na to nie wpadła. jakież możliwości się teraz przede mną rysują, o la la :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy taką wypustkę można kupić już gotową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, w pasmanteriach a szczególnie hurtowniach pasmanteryjnych jest bardzo duży wybór gotowych wypustek zarówno atłasowych jak i bawełnianych, choć użyty w nich sznureczek ma zdecydowanie mniejszą średnicę (około 1 mm).

   Usuń